IT w krainie tysiąca jezior.RSS wpisów RSS komentarzy

Blogi z i o Olsztynie, czyli lokalna blogosfera

Kiedy zakładałem tego bloga, popełniłem jeden z chyba najczęstszych błędów w biznesie -  ”nie ma tego jeszcze, ja będę pierwszy”. Pomyślałem to mając na myśli bloga o Olsztynie. Błąd polegał na tym, że Ja uważałem, że nie ma. Wprawdzie już wtedy sporo czasu poświęcałem na szukanie informacji o Olsztynie w sieci, o tym jak się prezentuje, jak jest odbierany i w drugą stronę - jak Olsztyniacy używają i odbierają sieć. Nic jednak nie znalazłem co spełniałoby choć w części moją wizję.

Blogi, których wtedy w ogóle nie mogłem znaleźć zbyt dużo, oddają bardzo dobrze  to co myślą ludzie. Ci którzy je piszą, piszą je dlatego, że chcą się z nami czymś podzielić. Własnym zdaniem, własną pasją lub własnym zdaniem o własnej pasji. Uważałem, że nie ma bloga, który  skupiał by się na Olsztynie - tym “na żywo” jak i tym w sieci. Kilka osób poruszało tematy, ale nikt nie pisał tylko o Olsztynie. Teraz myślę, że te właśnie blogi,  z których każdy po trochu, czasem nieświadomie,  opisują Olsztyn tworzą jedną wspólną całość - wspólną wizytówkę miasta. Budowaną przez ludzi którzy w nim mieszkają, czyli tych którzy tworzą to miasto.

Dalej uważam jednak , że jest potrzebny blog (a nawet kilka), które by skupiały się na życiu w Olsztynie. Połączone z tym co już istnieje stworzyło by ciekawą mieszaninę. Ten właśnie “mix” różnych opinii z różnych blogów dałby prawdziwy obraz jakie jest to miasto i najważniejsze - co trzeba w nim poprawić. Co zanegować, a co spotęgować. To co nas zawsze najbardziej motywuje do działania (pisania notek, robienia zdjęć) to silne emocje.

Myślę, że ilość osób w Olsztynie, które konsekwentnie prowadzą blogi  (każdy z nich ociera się bardziej lub mniej o miasto w którym żyjemy) zbliża się do odpowiednio dużej masy krytycznej, którą z czasem będzie można nazwać społecznością. Społecznością gotową do dyskusji o tym jak poprawić nasze miasto. Moim zdaniem brakuje jeszcze kilku blogów, które były by opiniotwórcze i rozpoznawalne/popularne, oraz pewnej integracji tej społeczności.

Jakie mamy blogi i kto je prowadzi? Przekrój poprzeczny jest bardzo ciekawy, w skrócie - piszą wszyscy o wszystkim. Te które ja dodałem do zakładek/RSSów i uważam, że warto znać to m.in.

 1. Profesorskie gadanie - prowadzone przez prof. Stanisława Czachorowskiego z UWM
 2. Starsza Pani - Blog prowadzony przez “Nolę”, 55 letnią emerytkę, na którym dzieli się Ona swoimi poglądami. Jest też notka o Olcampach na których była! Z tego co się orientuję Pani Nola chyba dalej przychodzi. Pozdrawiam gorąco!
 3. Ada, to nie wypada! - Blog Ady Romanowskiej, dziennikarki Olsztyniaka i GO, której nic nie wypada. Ciekawe wywiady + jej przygody, a i jeszcze jej 2 blog z samymi wywiadami.
 4. Drugi krok w chmurach,  Foto Blog Zbigniewa Kraśnickiego, piękne zdjęcia Olsztyna i okolic (tych bliższych i tych dalszych) (bardzo polecam)
 5. SEO Blog Lexy czyli Marty Gryszko, opisujący tajniki pozycjonowania i optymalizacji  (są też młodzi adepci SEOz Olsztyna)
 6. Fotoblog Bartosza Gozdura, obecnie mieszkającego w Warszawie, ciekawe zdjęcia z życia prywatnego i różnych wydarzeń. Blog dość młody, ale obiecujący.
 7. Blog Grzegorza Kaszuby - Capoeira, Programowanie, Życie codzienne.

  Inną kategorią są blogi, których kiedyś wydawało mi się, że nie ma - blogi o Olsztynie. Najsampierw spotkałem  Newsbar, a ostatnio trafiłem również na Niezależny OlsztynStary Olsztyn. Szukam dalej, na pewno jest więcej.

  Z innych ciekawszych był (jest?) KsiążęMegafon lub Olsztyn WschodniGazeta Olsztyńska też bloguje i to w sporej ilości. To dalej nie koniec, bo blogują też firmy (choć rzadziej to się niestety zdarza), politycy (nawet kilku ich pisało za czasów kampanii),  radne sejmiku, a nawet Prezydent naszego miasta. Cały czas bez możliwości komentowania - bardzo nie ładnie Panie Prezydencie!

  Pod hasłami “blog olsztyn” lub “olsztyn blog” w Googlach można jeszcze znaleźć Olsztyn - Tożsamość. Nie jest to jednak blog, a bardzo ciekawy projekt, którego autorką jest Marcelina Chodyniecka - Kuberska.

  Żal tylko, że blog.olsztyn.pl nie bloguje…  tylko reklamuje i to co popadnie.

  Na koniec warto wspomnieć, że część z blogów (na pewno Ada RomanowskaMarta GryszkoBartosz Gozdur) startują w konkursie na Blog Roku w swoich kategoriach, który trwa tylko do czwartku do południa. Wyślijcie SMSy! Ja już wysłałem! Trzeba wspierać społeczność! ;>

  Komentarze (7)

  Komentarze (7) do wpisu “Blogi z i o Olsztynie, czyli lokalna blogosfera”

  1. unnami, 23 stycznia 2010 o 0:55

   I ja i ja na unnami.eu :P ale mało o Olsztynie tam ;p

  2. Paweł Harajda, 25 stycznia 2010 o 9:29

   @unnami znam znam, przygotowuje materiał na 2 notkę, wspomnę też o Twoich blogach ;>

  3. emi, 9 listopada 2010 o 23:15

   a ja polecam fotoblog Warmia fotograficznie, gdzie jest też sporo zdjęć z Olsztyna: http://drugikrokwchmurach.blogspot.com/
   poza tym olsztyn.blox.pl

  4. Paweł Harajda, 9 listopada 2010 o 23:26

   Znam oba, a Drugi krok w chmurach dość często przeglądam ;)

  5. Bogna, 25 czerwca 2014 o 18:35

   Ja jeszcze polecam blog znajomego o gwarze i zwyczajach warmińskich.

   http://warnija.blogspot.com/
   Do tego profil https://www.facebook.com/jochim.warnijok?fref=ts na Fb.

  6. Paweł Harajda, 26 czerwca 2014 o 11:01

   Dzięki! :)

  7. Mikee, 11 września 2016 o 15:58

   Warto mnie dołożyć :)

  Zostaw komentarz